FUE SAÇ EKİMİ

FUE SAÇ EKİMİ
Paylaş

Erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın nedeni Androgenetikollopesi de denilen kalıtımsal erkek tipi saç dökülmeleridir. Bu durum Dihidrotestosteron denen erkeklik hormonuna saç köklerinin daha duyarlı olmasından meydana gelmektedir. .Ensedeki saçların saç dökülmesine karşı dirençli oluşu saç ekimi mantığının temelini oluşturmaktadır. Saç ekimi ile nakledilen saçlar ömür boyu dökülmemektedir. Saç dökülmesi genetik olabileceği gibi hormonlara bağlı veya yaşa bağlı olarak da meydana gelebilir. Saç transplantasyonu (saç ekimi) 2 şekilde yapılabilir .FUE (kişisel folliculer extraction) ve FUT(strip) hair transplantasyon olarak yapılır. Hastanın donör bölgedeki kendi saçı dazlak veya seyrelmiş saç bölgesine transplante edilir. Kişinin ancak kendi saçı kendisine transplante edilir. Saç transplantasyonunun temelin de ense kısmındaki hormona duyarlı olmayan bölgeden alınan saçlar seyrek olan veya tamamen dökülen bölgeye implante edilir. Bu ekilen saçlar normal bir şekilde uzar ve ilerleyen zaman da dökülmez. FUE tekniği daha doğal bir görünüm verir ve fırça görünümünde saç ve yara izi olma gibi bir komplikasyon olmaz. FUT ve FUE tekniğinin her ikisi de başarılıdır.

Fue Methodu

FUE teknikte her bir kıl kökü 0,75-1 mm punch aleti kullanılarak çıkarılır (donor alanda),saçların döküldüğü bölgeye tek tek aynı teknikle ekilir. Bu şekilde 3000-3500 graft(saç kökü) ekilebilir. Uygulama 6 saat kadar sürer.

Fue Tekniği Kimlere Tavsiye Edilir ?

20-65 yaş arası herkes saç ekimi yaptırabilir.

Fut Methodu

Saçlı deri arkasından şerit şeklin de bir kesi yapılır ve aynı yöntemle saç kökleri ekilir. Bu yöntemle ense kısmın da iz kalma riski biraz daha yüksektir.

Fue Tekniği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Operasyondan bir hafta önce aspirin, coraspin, alkol vb. gibi kan sulandırıcı maddelerden uzak durulmalıdır. Bir gün öncesinden sigarayı bırakmak iyi olur.
  • Gelmeden önce aynı gün duş alınmalı
  • Kahvaltı edilerek gelinmeli.
  • Bir gün öncesin de saçlı deriye herhangi bir ilaç losyon veya krem kullanılmamalı.
  • Erkek tipi saç dökülmesi hayat boyu süren bir olay olmanın yanın da 39-45 yaşından sonra dökülme hızı yavaşlar.
  • Ensedekiler iki kulak arasını birleştiren bölgenin altın da kalan saçlar hormona duyarsızdır ve dökülmezler.

Saç ekimi işini kim ve nerede yapar?

Saç ekimi plastik cerrah kontrolün de eğitilmiş bir ekiple birlikte yapılır. Saç ekim uygulamalarımız için ön görüşmeler hastanemizde doktor ve uzman ekip ile yapılmaktadır.

Ekilen saçlar dökülür mü?

Saç ekiminde ekilen saçlar dökülmez çünkü eklenen kökler genetik olarak dökülme özelliği olmayan ense bölgesinden yapılır.

Ekimden sonra dikkat edilecekler

  • Ekimden sonraki ilk gün hasta kliniğe kontrole gelmeli ve ilk yıkama saç ekim ekibi tarafından yapılmalıdır.
  • Birkaç gün saçlı deri de kabuklanma ve hafif şişlik olabilir. Bu şikayetler bir hafta sonra tamamen düzelir.

Saç ekimi için uygun olmayan durumlar

Saç nakli her yaşta uygulanabilir ancak tansiyon hastalığı, şeker hastalığı, karaciğer hastalığı, kalp hastası olan kişilere ön kontrolleri yapıldıktan sonra uygulanabilir.